Asi každý vie, čo je žiarovka a aký je jej význam. Vieme aj to, že ich používame dlhé desaťročia a bývanie bez nich si už ani nevieme predstaviť. Produkujú svetlo a prinášajú funkčné osvetlenie do našich priestorov. Hodí sa ale poukázať na to, že aj tieto zdroje osvetlenia prešli inováciou a dnes majú podstatne iné vlastnosti. Prevažne dostaneme kúpiť novinky s úspornejšími vlastnosťami a vyššou životnosťou.
Na čo sa tak pri výbere žiaroviek oplatí zamerať, respektíve na aké konkrétne vlastnosti?
Životnosť je v podstate dôležitý faktor, ktorý nám napovedá, či budeme musieť konkrétne osvetlenie neustále meniť, alebo konečne niečo vydrží. Aj v tomto smere sa hodí poukázať na technologicky nadradené led svetla, ktorých životnosť žiarenia sa všeobecne odhaduje na asi 50 000 hodín, čo je podstatne viac, než poskytovali staré zdroje.
- Staré žiarovky sme tak zvykli využívať ojedinele, napríklad v pivnici, no moderné „ledky“ nám zaručia dlhodobý chod pri minimálnej spotrebe energií.
Farba svetla, respektíve teplota farby. Do každého interiéru sa z tohto hľadiska môže hodiť iná možnosť. Platí to najmä pri led žiarovkách, ktoré poskytujú viac možností. Konkrétne možnosti výberu podľa teploty farby udávanej v Kelvinoch: Teplá biela (3000 K), neutrálna (4000 K) a studená biela (6000 K).
- Ak hľadáte voľbu do bežnej domácnosti, teplá biela sa najbližšie podobá svetlu, ktoré produkovali klasické žiarovky. Neutrálna pôsobí skôr ako prirodzené denné svetlo a studená biela pôsobí chladno, s odtieňom viac do modra.
Rýchlosť nábehu svetla niekto možno považuje za detail, ale v skutočnosti si na tomto faktore užívateľského zážitku potrpíme. Ako rýchlo nabehne svetlo potom, čo ho zapneme? Najlepšiu rýchlosť údajne poskytujú halogénové a led žiarovky.
- V neposlednom rade sa oplatí venovať pozornosť aj samotnej svietivosti a intenzite svetla, do každého priestoru sa lepšie hodí iná možnosť.